Sibīrijas bērni – Ceļojoša izstāde

Sorry, this entry is only available in Latviski.

Tuvojas 25.marts, kad pirms 67 gadiem deportācijas rezultātā cieta 42 125 Latvijas iedzīvotāji.

Ceļojošā izstāde “Sibīrijas bērni” kopš 2014.gada apceļojusi vairāk kā 100 Latvijas skolas. Izstāde skolēnus uzrunā tieši un emocionāli, mudina interesēties par savas dzimtas un Latvijas vēsturi. Izstādi veido 23 roll-upi ar fotogrāfijām un atmiņu fragmentiem.

Pieminot 1949.gada 25.marta deportāciju, izstāde būs apskatāma Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā, Āgenskalna Valsts ģimnāzijā un Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā. Izstāde krievu valodā būs apskatāma Rīgas 54.vidusskolā.

***

Izstāde Rīgas Rātsnamā 2014. gada augustā

1941. gada 14. jūnija deportācijas rezultātā cieta 15425 Latvijas iedzīvotāji (latvieši, ebreji, krievi, poļi), tajā skaitā 3751 bērns vecumā līdz 16 gadiem. Izsūtīšanas laikā vīriešus atšķīra no ģimenēm un aizdzina uz Gulaga nometnēm, kur daudziem tika piespriests augstākais soda mērs, bet pārējie gāja bojā no bada un slimībām ieslodzījumu nometnēs. No 1941. gada 14. jūnijā aizvestajiem bērniem liela daļa aizgāja bojā. Krasnojarskas, Tomskas, Jeņisejskas un citos apgabalos palikušie bērni šobrīd ir sirmgalvji un invalīdi. Esam mērojuši tūkstošiem kilometrus, lai viņus intervētu. Viņiem nolaupīta ne tikai Dzimtene un tuvinieki, pārkrievošanas politika viņiem atņēmusi arī dzimto valodu, daudzi no viņiem vairs nespēj latviski sazināties. Dažs no viņiem ir dzīvojis ar cerību, ka vecumdienās nokļūs vismaz kādā Latvijas nabagmājā, šis sapnis kļuvis tikai par sapni, jo viņus no Dzimtenes šķir robeža, kas vairs nav tik vienkārši pārejama. Esam atraduši un intervējuši visus, kuri vēlējās savus atmiņu stāstus atstāt nākamajām paaudzēm – Latvijā, Sibīrijā, Izraēlā, Amerikā, Vācijā, kuri izdzīvojuši līdz mūsdienām un varēja liecināt. Uzņēmuši dokumentālās filmas, vairāk kā 700 intervijas apkopojuši grāmatās. Izstādē – vien maza daļiņa no atmiņām. Ģimenes tika izšķirtas un izpostītas. Pēc 14. jūnija nakts – daudzi savus tuviniekus vairs nekad neredzēja. Atmiņas par tiem glabā vien fotogrāfijas.

IZSTĀDES SPONSORI

Valdis Liepiņš

Ilze un Pēteris Tērmaņi

Rasma Kārkliņa

Velga un Ģirts Zēgneri

Vispasaules Latviešu Jaunatnes Fonds

Guntis Bērziņš

Andris Bērziņš un Dace Seisuma

Pauls Aleksandrs Raudseps

Anonīms

One thought on “Sibīrijas bērni – Ceļojoša izstāde”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.