Tālā zeme Sibīrija 2019. 1 daļa. 25. martā 17:00 LTV1

Tālā zeme Sibīrija.Tomskas apgabals 1949 — Petuhova, Teguļdeta, Asino. Dokumentāla filma. 2020. gada 25. martā pulksten 17:00 skatieties pirmizrādi LTV1.

 1949. gada 25. martā vienas nakts laikā uz Sibīrijas specnometinājumu vietām aizveda vairāk kā 42 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju, tajā skaitā 10 tūkstošus bērnu. Katru gadu Sibīrijas bērni dodas atmiņu un sāpju braucienā. Tā ir sava veida Latvijas paplašināšana jo Latvijas vēsture un mūu bojā gājušie Sibīrijas plašumos to ir pelnījuši. Viņi brauc uz turieni,kur liktenis bija lēmis pavadīt bērnību. Anita Renckulberga piedzima Tomskas apgabala Petuhovas sādžā. Palikušas sāpes par zaudēto brālīti un jautājums par ko? Par ko bija jācieš? Jānis Ābele savu bērnības draugu Kņazevkā nesatiek,sādža pamesta, tomēr 7 gadi, kas pavadīti Sibīrijā, nav aizmirstami. Ilgas Tiltiņas sādža Puštanova vairs nav, laiks to ir noslaucījis, nesaudzīgi. Taču lai kāds būtu laiks,nav iespējams aizslaucīt atmiņas par bērnību. Gunārs Opmanis vēlējās satikt savējos Novikovkā, ilgstoši sarakstījās, neviens neatbildēja, bet izrādījās, ka bērnības draugi sarīkojuši grandiozu uzņemšanu. Deportācija, kas tika vērsta gan pret plašiem iedzīvotāju slāņiem,gan pret veselām tautām,bija viens no represiju veidiem,ko padomju Savienības vadoņi  lietoja proletariāta diktatūras nostiprināšanai. Tomskas apgabalā, netālu no Kargasokas ir Novojugina,tur uzstādīta piemiņas zīme 250 izsūtītajiem, kuri palika Vasjuganas purva apkārtnē.

Ieskats filmā.

Vladimirs Vanhanens meklē māju Tomskas apgabalā kur 1941 gadā dzīvoja izsūtījuma viņa vectēvs un vecmāte. Skatieties fragmentu.

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.